Jakie są naukowe dowody na to, że homeopatia działa?
Dowody naukowe na homeopatię opierają się na tego samego rodzaju badaniach klinicznych, jakie wykorzystuje się do testowania konwencjonalnych metod leczenia.
Do końca 2022 r. w recenzowanych czasopismach opublikowano 271 randomizowanych, kontrolowanych badań dotyczących leczenia homeopatycznego 144 schorzeń, podając informacje wystarczające do analizy wyników.
Spośród nich 157 to badania z podwójnie ślepą próbą, randomizowane i kontrolowane placebo , obejmujące 95 różnych schorzeń 1 :
- 43% dało wynik pozytywny (67 badań) – stwierdzając, że homeopatia jest skuteczna
- 3% dało wynik negatywny (5 badań) – stwierdzając, że homeopatia jest nieskuteczna
- 54% nie dało jednoznacznych wyników (85 badań)
157 DB-RCT dotyczących homeopatii (koniec 2022 r.)
Wykres A
Pełna lista podwójnie ślepych, randomizowanych badań kontrolowanych placebo .
Badania wyłączone: czasopisma nierecenzowane i inne źródła nieakademickie; badania inne niż ludzie; badania profilaktyczne; projekt krzyżowy; próby z pojedynczą ślepą próbą.
Jak to się ma do dowodów dostępnych w medycynie konwencjonalnej?
1128 przeglądów systematycznych RCT medycyny konwencjonalnej
Wykres B
Analiza 1128 przeglądów systematycznych RCT medycyny konwencjonalnej dała uderzająco podobne wyniki pod względem odsetka pozytywnych badań klinicznych 2 :
- 45% uzyskało wynik pozytywny – leczenie prawdopodobnie przyniosło korzyści
- 10% uzyskało wynik negatywny – leczenie prawdopodobnie było szkodliwe
- 45% nie było jednoznacznych – dowody nie wykazały ani korzyści, ani szkód.
Chociaż ogólny bilans dowodów w homeopatii i medycynie konwencjonalnej jest zasadniczo podobny, ważne jest, aby rozpoznać ogromną różnicę w liczbie przeprowadzonych badań. Wykres A przedstawia analizę 157 badań z łącznej liczby 271 indywidualnych badań dotyczących homeopatii. Z kolei wykres B przedstawia analizę 1128 z ponad 4000 przeglądów systematycznych Cochrane dotyczących medycyny konwencjonalnej opublikowanych do 2011 r., z których każdy zawiera analizę wielu indywidualnych badań.
Podkreśla to potrzebę dalszych badań w dziedzinie homeopatii, szczególnie wysokiej jakości powtórzeń na dużą skalę najbardziej obiecujących badań pozytywnych .
Różnica ilościowa również nie jest zaskakująca, jeśli weźmie się pod uwagę, że jedynie niewielki ułamek dostępnych środków przeznacza się na badania nad „medycyną komplementarną i alternatywną” (CAM).
Na przykład analiza przeprowadzona w Wielkiej Brytanii wykazała, że na CAM wydano jedynie 0,0085% całkowitego budżetu na badania medyczne. 3 W USA <0,4% wnioskowanego rocznego budżetu medycznego wynoszącego 51,1 miliarda dolarów przydziela się CAM do wykorzystania przez Narodowe Centrum Zdrowia Komplementarnego i Integracyjnego. 4
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz