HOMEOPATIA - Wywiad z lek. med. Izabelą Zarembą-Jankowską

Czym właściwie jest homeopatia - o tym rozmawiamy z lek. med. Izabelą Zarembą-Jankowską z Trójmiejskiego Centrum Medycznego.


Na czym polega leczenie metodami homeopatycznymi i czym się różni od leczenia tradycyjnego?

Przede wszystkim w homeopatii nie leczymy pojedynczych chorób, ale chorych pacjentów. A dokładnie: wyrównujemy zakłóconą siłę życiową. Lek homeopatyczny stymuluje naturalny proces leczenia. W przypadku dzieci, których siła życiowa jest minimalnie zakłócona, np. przez zakażenie wirusowe, efekty są bardzo szybkie. Leki homeopatyczne mają głównie skład roślinny, mineralny lub zwierzęcy, więc są całkowicie naturalne. To jest jedna z ich największych przewag nad antybiotykami.

Jak to się stało, że zainteresowała się Pani tą metodą leczenia?

Skończyłam Akademię Medyczną w Gdańsku i jestem lekarzem, dlatego stosuję również leki klasyczne. Najważniejsze jest dla mnie dobro pacjenta, a nie idea stosowania homeopatii bez względu na okoliczności. Jeszcze w trakcie studiów na Akademii Medycznej skończyłam organizowane przez uczelnię kursy homeopatii. Jednak tak naprawdę zaczęłam się bliżej interesować tą dziedziną, kiedy u mojej córki - zaraz po urodzeniu - pojawiły się problemy zdrowotne. Zaczęłam szukać pomocy i trafiłam na szwajcarski lek homeopatyczny, którego działanie było tak szybkie i tak skuteczne, że zdecydowałam się zgłębić temat i poświęcić się homeopatii. Moja córka ma teraz 11 lat, jest zdrowa i śmiało mogę powiedzieć, że nigdy nie przyjęła innego leku niż homeopatyczny. To jest moją główną motywacją i z tą myślą pracuję pomagając innym rodzicom i dzieciom.

Jak wygląda wizyta rodziców z dzieckiem u Pani w gabinecie?





Pierwsza wizyta trwa ok. godziny. Jeżeli dziecko cierpi na choroby przewlekłe, ten czas jest oczywiście dłuższy. W tym czasie przeprowadzam dokładny wywiad dotyczący małego pacjenta, pytam rodziców m.in. o jego zachowanie, o to, co i jak je. Zdrowe funkcjonowanie dziecka wyraża się w codziennym funkcjonowaniu malucha i to daje wiele wskazówek również dotyczących jego zdrowia. Małe dziecko nie jest w stanie informować nas o zdarzeniach lub doświadczeniach, które mogły być dla niego przykre czy traumatyczne. Może to być kłótnia rodziców, narodziny młodszego rodzeństwa czy funkcjonowanie w przedszkolu. Zadaniem lekarza jest zrobienie użytku z tego, co zaobserwował sam lub dostrzegli rodzice, a także oszacowanie, na ile te doświadczenia powodują zaburzenie siły życiowej, a co za tym idzie: proces chorobowy. Tylko na tej podstawie można dobrać właściwy lek homeopatyczny, który określamy mianem Similimum.

Z jakimi problemami mali pacjenci się u Pani pojawiają?

Najwięcej dzieci zjawia się u mnie z rodzicami w ok. trzecim roku życia. To okres, w którym dziecko po raz pierwszy musi stawić czoło problemowi, jakim jest separacja z rodzicami i częstym infekcjom wynikającym m.in. z rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Dużą grupę stanowią dzieci z problemami zachowania, nadpobudliwością psychoruchową, lękami czy zaburzeniami snu i mowy. W tych przypadkach homeopatia ma wyjątkowo dużo do zaoferowania. Obecnie rodzice są coraz bardziej świadomi działań ubocznych leków farmakologicznych i to jest główna przyczyna szukania pomocy u homeopaty.

Czy rodzice, którzy już się do Pani zgłosili, mają jakieś obawy?

Rodzice na początku mają zawsze pewne wątpliwości i jest to zrozumiałe. Często boją się pogorszenia, które może wystąpić po leku w postaci zmian skórnych, kataru czy biegunki. Są to jednak objawy przemijające. A my, homeopaci, czekamy na nie i zawsze się z nich cieszymy. Jest to bowiem tylko forma eliminacji toksyn z organizmu. Czasami dolegliwości wcześniej stłumione lekami sterydowymi lub antybiotykami powracają po podaniu leku homeopatycznego. Jednak zawsze przebieg tego "pogorszenia" jest łagodny i samoistnie mija. Najważniejsze jest, by rodzic wiedział, że jest to tylko chwilowe osłabienie i miał kontakt z lekarzem, aby móc skonsultować objawy.

Jak skuteczne jest to leczenie i czy jest wyjątkowo zalecane dla jakieś grupy dzieci (np. przedszkolaków, alergików?), czy może jest odpowiednie dla każdego dziecka?

Leczenie homeopatyczne jest bardzo skuteczne i - jak wspomniałam na początku - leczymy pacjenta, a nie tylko chorobę. Można tutaj oczekiwać bardzo wiele, ograniczenie stanowią procesy chorobowe, w których doszło do uszkodzenia organu. W tym przypadku medycyna konwencjonalna jest nieodzowna. Sukces zależy od doboru właściwego leku oraz siły życiowej dziecka. Dzieci osłabione, poddawane immunosupresji, czyli u których jest obniżony proces wytwarzania przeciwciał, reagują wolniej na leczenie.

Sprawdź, które trójmiejskie gabinety specjalizują się w medycynie naturalnej i alternatywnej.

Anna Żukowska
a.zukowska@trojmiasto.pl

czytaj więcej ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz