Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęstsza choroba alergiczna skóry. Jest to przewlekłe, nawrotowe, zapalne schorzenie skóry, które charakteryzuje się następującymi objawami:
- Silny i uporczywy świąd
- Suchość skóry
- Łuszczenie się skóry
- Zaczerwienienie skóry
Typowe zmiany wypryskowe mogą występować na twarzy (w tym na owłosionej skórze głowy), płatkach usznych, dołach podkolanowych i łokciowych, a także po wewnętrznej stronie kończyn, na szyi oraz grzbietach rąk i stóp. Towarzyszy im nasilony świąd1.
Przyczyny AZS nie zostały całkowicie wyjaśnione, ale uważa się, że interakcja między genami, środowiskiem osobniczym, czynnikami zakaźnymi, zaburzeniami funkcjonowania bariery skórnej i odpowiedzią immunologiczną odgrywa rolę w powstawaniu tej choroby. Czynniki genetyczne również mają wpływ na jej patogenezę. Istnieje silny związek między atopią u rodziców (zwłaszcza AZS) a wystąpieniem i ciężkością AZS u dzieci. U większości chorych występuje nadwrażliwość na różne alergeny pokarmowe i wziewne1.
Leczenie AZS polega na odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz miejscowym stosowaniu leków. W terapii stosuje się glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny. Ważne jest również dbanie o równowagę mikrobiologiczną skóry. Regularne stosowanie dobrej jakości kosmetyków może pomóc w przywróceniu funkcji bariery naskórkowej12.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz